Język fiński

Pokojowa nagroda mebla #1

Co jakiś czas docierają do nas pytania, jak i gdzie uczyć się fińskiego, znajdować materiały do nauki – zwłaszcza teraz, gdy przynajmniej pozornie mamy więcej czasu. Dlatego właśnie przygotowujemy dla was serię słówek, których możecie się nauczyć, nie tylko nie wychodząc z domu, ale nawet nie wstając z kanapy.

Cały pomysł tkwi w tym, że mam tu dla was – podobnie jak z koronasłówkami – wpisy z wyjaśnieniami oraz zestawy słówek do ćwiczeń w Quizlecie. Różnica, poza tematyką, jest taka, że proponuję wam też tutaj bardziej analogowe metody ułatwiające naukę, bo o ile wszystko możecie znaleźć w Internecie, to nic tak nie wspomaga zapamiętywania, jak samodzielne zrobienie karteczek i przyklejenie ich na czole na rzeczach, które słowa reprezentują (np. „lodówka” na lodówce). Do tego was więc gorąco zachęcam – przy okazji śpieszę też z wyjaśnieniem, nie ma i raczej nie będzie pliku z wersją do druku: wiele się uczymy, samodzielnie przetwarzając informacje i tego wam właśnie życzę – ale zostawiam też wersję elektroniczną w Quizlecie dla co bardziej leniwych, na powtórki czy naukę w drodze do pracy w kolejce do Lidla.

Przed wami więc część pierwsza nowego cyklu Pokojowa nagroda mebla, czyli serii zestawów do nauki podstawowych słówek bez gimnastyki fizycznej i gramatycznej. Uczciwie zaczniemy od tych słówek, w których podczas odmiany nie dzieje się zupełnie nic (dziwnego), a z czasem może i nauczymy się kilku prostych gramatycznych reguł – ale, obiecuję, zupełnie bezwysiłkowo. Nagrodą jest oczywiście znajomość tych fińskich słówek, a także bardzo bezużyteczna możliwość przechwalania się przed znajomymi, że w czasie społecznej kwarantanny coś się jednak zrobiło. No i własna satysfakcja, ale to chyba w późnym kapitalizmie jest rzecz bezwartościowa.

Dzisiaj poznajemy więc takie słówka, które zakończone są krótką samogłoską: a, ä, o, ö, u oraz y. Krótka samogłoska znaczy w praktyce tyle, że przed nią nie występuje druga, taka sama samogłoska. Do tego typu słów (rzeczowników i przymiotników) należą też te zakończone na krótkie (=pojedyncze) i – tyle że niektóre z nich mogą sprawiać pewne problemy, które na razie zostawiamy na później. Na tym etapie po prostu zapamiętajcie, że o ile te słowa, które kończą się na krótkie: a, ä, o, ö, u możecie z góry zinterpretować jako ten najprostszy, najbardziej regularny typ (nazwiemy go tutaj typem kirja od przykładowego przedstawiciela), to z trzeba uważać i na razie zapamiętać, które to te „prostsze”. Można przedstawić to tak:

Jak widać na infografice, słówkami zakończonymi na na razie się nie zajmujemy, dlatego wśród dzisiejszej piętnastki ich nie ma. Nie będziemy ich używać jeszcze przez jakiś czas, ponieważ ich odmiana jest jedną z tych bardziej skomplikowanych. Zapominamy więc o nich i wracamy do tych naszych najprostszych słówek. A są to słówka następujące:

  1. lattia = podłoga
  2. seinä = ściana
  3. ikkuna = okno
  4. verho = zasłona, firanka*
  5. kello = zegar
  6. kirja = książka
  7. lasi = szklanka, kieliszek
  8. muki = kubek
  9. kuva = obraz, obrazek
  10. valokuva = zdjęcie
  11. taulu = tablica, obraz
  12. peili = lustro
  13. tyyny = poduszka
  14. sohva = sofa
  15. televisio = telewizor.

I to tyle! Nie zasypujmy się za dużą liczbą nowych słówek naraz – lepiej będzie zapamiętać te piętnaście w miarę porządnie. Zapytacie teraz, co możecie zrobić z tymi słówkami, gdy już je znacie. Oczywiście, możecie je odmienić.

Na pierwszy ogień proponujemy najbardziej podstawową formę liczby mnogiej, czyli jej mianownik. W tej grupie rzeczowników (zakończonych krótką samogłoską) nie dzieje się zupełnie nic poza dodaniem końcówki -t. I tyle. Koniec filozofii. Oczywiście dotyczy to tylko tej grupy i tylko mianownika – uważajcie więc z przechwałkami, że umiecie już fińską liczbę mnogą! Ale i do tego dotrzemy, mam nadzieję, bo nie ma w tym (prawie) nic trudnego, zobaczycie. Na razie jednak mamy te 15 słówek i mamy -t. To już coś.

A teraz to samo przetłumaczone na XXI wiek, czyli mniej tekstu, więcej grafiki:

Na dzisiaj już wystarczy, odwaliliście kawał dobrej roboty. W kolejnej części poznacie kolejne 15 słówek, poćwiczycie mianownik liczby mnogiej i poznacie pierwszy dziwaczny podtyp tej pierwszej grupy rzeczowników.


*To znaczy, ta firanka to raczej rzadko, bo firanki nie są w Finlandii tak powszechnym jak w Polsce zjawiskiem. Ale lepszego odpowiednika dla polskiej firanki możecie jednak nie znaleźć.

Kolejne części cyklu:

Pokojowa nagroda mebla #9