Kultura

Jakim rodzajem kaca jesteś?

Zabalowałaś/łeś trochę za mocno albo uskuteczniłaś/łeś kalsarikännit poprzedniego wieczoru w ramach wymiany kulturowej. Ledwo się obudziłaś/łeś i czujesz, że będzie towarzyszył Ci on – syndrom dnia poprzedniego. Znajomi pytają Cię, czy żyjesz i jak się czujesz, ale nie wiesz, jak to dokładnie określić? Skorzystaj zatem z naszej listy słówek, a już nigdy nie będziesz musiał(a) opisowo tłumaczyć, co Ci jest!

krapula – kac. Kac, jaki jest, każdy widzi.

Älä puhu mulle„milcz jak do mnie mówisz” (dosł. nie mów do mnie)

Moraalinen krapula – kac moralny. Klasyczek – myślisz że coś odwaliłaś/łeś i kolejny dzień spędzasz na wyrzucaniu sobie niepowodzeń, najlepiej cofając się jeszcze myślami do przedszkola (albo przynajmniej do egzaminu z gramatyki opisowej, jeśli go doświadczyłaś/łeś).

Kaksipäiväinen krapuladwudniowy kac. Nie mogłaś/łeś doczekać się poranka po dniu kaca, kiedy znów poczujesz się normalnie? Ha, nic bardziej mylnego! Nadal odczuwasz wyrzuty sumienia i lekki ból głowy, zachowujesz się antyspołecznie i masz tylko nadzieję, że ten dzień zaraz się skończy.

Krapulaton krapula – bezkacowy kac. Tak się da? Sam(a) w to nie wierzysz! Wstajesz niczym Feniks z popiołów, otrzepujesz kurz z rękawów i mogłabyś/mógłbyś już ponownie Przetańczyć Noc Świętojańską.

Muumikrapula – muminkowy kac. Kiedy pijesz za dużo lemoniadek z Muminkami z nieznajomym panem w zielonym prochowcu, przygrywającym od czasu do czasu na harmonijce i opowiadającym Ci niestworzone historie o odległej krainie, w której niedawno przebywał.

Whisky_MoominAndTheSea1

Kosminen krapula – kosmiczny kac. Kiedy po otworzeniu oczu widzisz konstelacje gwiazd, a po podniesieniu głowy nie wątpisz już w to, jak szybko Ziemia obraca się wokół własnej osi (szach mat, płaskoziemcy!). Grawitacja tego dnia jest wyjątkowo silna.

Mandoliinikrapula – kac mandolinowy. Twoje ręce trzęsą się tak mocno, że możesz spokojnie zostać królem lub królową serenad na mandolinie. Urbaani sanakirja proponuje jeszcze jedno zastosowanie – połów ryb w przerębli – drgania wody wywołane Twoimi rękami zwabią z pewnością najlepsze okazy.

Henkinen krapula – kac psychiczny. Kiedy wysoki poziom serotoniny po kilku głębszych opada i zaczynasz odczuwać niepokój i przygnębienie.

Chili-krapulachilli kac. Kiedy po popiciu stwierdziłaś/łeś, że jeszcze by wjechał kebsik z ostrym sosem. Błędy zostały poczynione.

Cthulhu-krapulakac Cthulhu. Czujesz się tak, jakbyś przeleżał(a) miliony lat na dnie oceanu i masz wrażenie jakby z twoich ust wypełzały macki lepkie jak piwo z ginem… Brzmi znajomo? Masz jeszcze coś, cthulhumaniaku – fińskie słowo lonkero oznacza zarówno macki, jak i slangowe określenie popularnego Long Drink.

Susikrapula – wilczy kac. Kiedy budzisz się koło brzydko pachnącej osoby, a twoja ręka jest przygnieciona ciężarem jej ciała. Chcesz wstać, ale nie możesz wydobyć ręki bez warczenia i obudzenia tamtej osoby. Zatem reagujesz jak na wilka przystało – by uciec, odgryzasz sobie rękę.

Punahilkka-krapulakac czerwonego kapturka. Kiedy budzisz się koło babci. WTF.

Tuhkimo-krapulakopciuszkowy kac. Wracasz do domu bez jednego buta.

Roope ankka-krapulakac Sknerusa McKwacza. Rano dostrzegasz wokół siebie stertę banknotów. I nie masz na sobie gaci.

Pieni merenneito-krapulakac Małej Syrenki. Nogi odmawiają ci posłuszeństwa. Coś bardzo wali rybą.

Lumikki-krapula – kac Królewny Śnieżki. Ten moment, kiedy budzisz się wśród siedmiu obcych mężczyzn.

Lupauskrapulakac obietnic. Kiedy jak mantrę powtarzasz „nigdy więcej”.

dodatkowo:

Hammastahnakrapulakac po paście do zębów. Doświadczasz go za każdym razem, gdy się zapomnisz i wypijesz sok pomarańczowy po umyciu zębów. Brrr.

Zachęcam do dodania tych słówek do Waszych fiszek, a kto wie, może kiedyś zabłyśniecie w towarzystwie chwaląc się ich znajomością. Ostrzegam tylko, że nie wszystkie mogą być powszechnie znane! Tymczasem dajcie znać w komentarzach, niczym w dziwnych testach z BuzzFeed, którym rodzajem kaca jesteście.


Tekst powstał na podstawie artykułu z Ilta Sanomat, Urbaani sanakirja i doświadczeń własnych.