O nas

Terve! Z tej strony Grupa Pohjola, a oto kilka słów o nas. Poznaliśmy się na studiach, a była konkretnie: na kierunku filologia fińska. Początkowo działaliśmy w ramach UAM-owego koła naukowego Pohjola. Już wtedy chcieliśmy dzielić się swoją fińską pasją z szerszym gronem niż tylko poznańscy sympatycy Północy, ale zanim udało nam się wprowadzić naszą wizję w życie, stało się jasne, formuła koła akademickiego się wyczerpała i postanowiliśmy całkowicie skupić się na działalności w sieci. W ten sposób nasz fejsbukowy fanpejdż rozrósł się i rozciągnął na bloga. Na tym jednak nie spoczywamy: cały czas pracujemy nad ulepszaniem naszego domu w sieci i nawiązujemy nowe znajomości w branży kulturalnej, aby sprowadzać dla was jeszcze więcej fińskiego dobra.

Naszą pasją jest Finlandia i tą właśnie pasją (oraz wiedzą) chcemy podzielić się ze wszystkimi, którzy chcieliby nas czytać. Specjalizujemy się właściwie we wszystkim, co dotyczy Finlandii i jej kultury, a zwłaszcza języka fińskiego – no, przynajmniej lubimy tak o sobie myśleć.

Jesteśmy jedynym blogiem w pełni poświęconym Finlandii, który opowiada o niej i jej kulturze z tak wielu perspektyw. Piszemy recenzje książek fińskich i o Finlandii, opowiadamy o filmach, muzyce, wydarzeniach kulturalnych w Polsce i w Finlandii. Nie jest nam obca ani fińska historia, a zarówno wielbiciel(ka) sztuki, jak i muzyki rodzajów wszelakich znajdzie tu coś dla ciebie. Zwracamy się też do uczących się języka, podróżników i po prostu do wszystkich ciekawych świata osób, które uwielbiają błyszczeć w towarzystwie dzięki nietypowym ciekawostkom. Z dziennikarskim zacięciem przybliżamy ostatnie wydarzenia – jako jedyni odsłaniamy wam fińską bieżącą politykę, a nawet po prostu wyjaśniamy ją od zera.

To właśnie my: Kuba, Jenot, Paulina, Natalia, Aleks i Pazur – czyli Grupa Pohjola.

Jakub Florczak

inbound6449055869552659048Jedyny w ekipie magister filologii fińskiej – co doprowadziło właściwie jedynie do przekonania, że dyplom nic nie znaczy. Przesiąknięty fińskim pesymizmem mizantrop, fan historii, mitologii, podróży i sauny.

Alicja Leksy aka Jenot

Całym sercem wyznaje to, że skuteczna komunikacja miedzyludzka to cud. Choć z wykształcenia jest szwedystką, nie mało o Finlandii wie. Entuzjastka zarówno lingwistyki poznawczej, jak i krajobrazu górskiego, w którego to otoczeniu stara się spędzać każdą wolną chwilę. Po wyprowadzce z Poznania stała się krakowską filią Pohjoli.

Paulina Kozok

Miłośniczka języków, przecinków i kotów, u której nadmiary wolnego czasu się nie istnieją – w przeciwieństwie do seriali, książek i muzyki, popijanych hektolitrami herbaty. Wielbi na kolanach Witkacego. Kiedy już podnosi się z podłogi, zajmuje się polityką, rękodziełem i przetrwaniem planety.

Natalia Rojewska

Typowy geek. Obecnie głównie interesuje ją fiński folklor i związane z nim ludowe wierzenia. Jedną z jej fascynacji jest D&D i inne gry fabularne, a niespełnionym dotąd marzeniem podróż Koleją Transsyberyjską. Jeśli nie obejrzeliście Twin Peaks, obrzuci was krytycznym spojrzeniem.

Aleks Szubert

Dumna właścicielka puszystego kota o imieniu Pi. Chciała studiować historię sztuki, ale ostatecznie uznała fascynację fińskim za bardziej życiową. W wolnych chwilach lubi przesiadywać w kawiarniach, bibliotekach i muzeach. Nie znosi, gdy ludzie nazywają centra handlowe galeriami.

Paulina Żurawska aka Pazur

Zdecydowanie fennofilka. Uwielbia fińską muzykę, literaturę, czekoladę salmiakkową, ponadto podróże małe i duże oraz swoje świnki morskie – Nipsu i Niisku. Obecnie pracuje i studiuje zaocznie zarządzanie, przez co ostatnimi czasy za swoje największe hobby uważa spanko.