Organizacja

To już rok! [+NIESPODZIANKA!]

Dziś, 6 grudnia 2020, obchodzimy nie tylko święto niepodległości Finlandii, ale też pierwsze urodziny naszego bloga. Dokładnie rok temu przywitaliśmy was na tej stronie pierwszym tekstem o fińskiej drodze do niepodległości. Dziś mamy na koncie już 103 artykuły, w tym 9 części kwarantannowego kursu fińskich rzeczowników Pokojowa nagroda mebla, 4 dyskusje pod szyldem Pohjola poleca i dwie pierwsze części z cyklu tłumaczącego fiński system polityczny I kto tu rządzi?. Z Czytaniem dla was klasyki trochę nam nie wyszło, bo opisaliśmy wam do tej pory tylko jedną pozycję z panteonu fińskiej biblioteczki – ale jeszcze do tego wrócimy.

Teksty, które cieszyły się największym zainteresowaniem to nasze porównanie kierunków z fińskim na uczelniach w Polsce, lista rzeczy, których nie ma w większości fińskich domów oraz słowniczek do rozmowy o koronawirusie i powiązanych sprawach. Najmniej przemówiła do was recenzja filmu Skrzydełko – może z okazji dzisiejszego święta dacie jej szansę?

Na Facebooku zaobserwowaliśmy dwa trendy – popularne są posty z cyklu Słowo na niedzielę oraz treści zaangażowane społecznie. Nie jest więc żadnym zaskoczeniem, że (prawie) najwięcej lajków zebrało zaangażowane słowo na niedzielę.

Jedynym postem, który w ciągu roku przyciągnął więcej uwagi była informacja o premierze filmu Tove.

Poza pisaniem rzeczy w internecie, byliśmy na dwóch festiwalach filmowych i objęliśmy matronat nad dwiema nowymi fińskimi książkami. I co dalej? Powoli pracujemy nad przeniesieniem się na naszą własną stronę, bez wordpressa w nazwie. Nawiązujemy nowe kontakty w świecie kultury i nauki, aby móc we współpracy z ciekawymi osobami i instytucjami nieść wam więcej dobra z Finlandii! Co dokładnie robimy, niech na razie pozostanie tajemnicą – poza tym, że obiecaliśmy, że postaramy się sprowadzić Tove do polskich kin. Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa w tej kwestii, ale też sytuacji nie ułatwia fakt, że wszystkie instytucje kultury wciąż są zamknięte.

Udało nam się zgromadzić na blogu całkiem spore grono czytelników – dziękujemy wam, że jesteście! Dla nas pierwsze urodziny to spore wydarzenie i chcielibyśmy, aby ten wesoły nastrój udzielił się też wam – dlatego przygotowaliśmy dla was kilka niespodzianek. Jedną z nich już od wczoraj znaleźć można na Facebooku. Na naszym fanpejdżu trwa urodzinowe rozdanie! Jeśli jeszcze go nie widzieliście, idźcie tam i weźcie udział. Do wygrania książki i gadżety!

Dostaliśmy też prezent od sklepu z designem Fabryka Form! Wielbiciele dobrego projektowania dali nam – no i oczywiście wam wszystkim – zniżkę -10% na fińskie marki: Muurla, Belighful Design, Puro, Arabia Finland, Iittala i Jalo. O części z nich wspominaliśmy już w naszym świątecznym prezentowniku – sami zobaczcie, jakie to piękne rzeczy! Zniżka obowiązuje od 6.12.2020 do 31.01.2021 na kod rabatowy GRUPAPOHJOLA.

To chyba wszystko, o czym chcieliśmy urodzinowo napisać – teraz nie zostało nic, tylko świętować!